Město Gdyně se nachází na severu Polska v Pomořském vojvodství na břehu Baltského moře. Společně s městy Sopoty a Gdaňsk tvoří tzv. Trojměstí, které je nejdůležitější hospodářské, školské a kulturní centrum v Pomořském vejvodství. Vzhledem k tomu, že Gdyně obdržela městská práva až v roce 1926, jedná se o jedno z nejmladších polských měst. Rozvoj města souvisí s vybudováním námořního přístavu v Gdaňském zálivu.
Dříve, než se začalo rozrůstat město, byl ve vesnici Gdyně vybudován hlavní mořský přístav. Výstavba přístavu začala v roce 1921, ale kvůli finančním problémům byla stavba zpomalena. Polský parlament zařídil, aby došlo ke zrychlení stavebních prací a do konce roku 1930 byl přístav dokončen. V letech 1931 – 1939 byl přístav rozšířen, aby se stal univerzálním přístavem. V dnešní době je Gdyňský přístav považován za největší a nejmodernější přístav na Baltském moři.
Vesnice Gdyně obdržela městská práva v roce 1926, následně potom v roce 1928 se město začalo zřetelně rozrůstat. Vznikly zde především železniční stanice, pošty, mosty. Veřejné instituce a jejich zaměstnavatelé se podíleli na stavbě domů. V roce 1939 se populace rozrostla na více než 120 tisíc. Během druhé světové války bylo město přejmenováno němci na Gotenhafen a sloužilo jako nacistický koncentrační tábor. V roce 1945 byl Gotenhafen zajat sověty a byl přidělen k polskému vejvodství, který ho opět přejmenoval na Gdyně.